ABD’de halkın büyük bölümü ülkenin kutuplaştığı görüşünde

ABD’de yapılan son araştırma, halkın yüzde 85’inin esas konularda önceki senelere kadar daha bariz şekilde ayrıştığını gözler önüne serdi.

ABD’nin kamuoyu araştırma şirketi ORC’nin CNN televizyonu ile 17-20 Kasım aralarında yaptığı ankete kadar, halkın büyük bir kısmı esas konularda ayrı düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 50’sinden fazlası ABD’deki demokrasinin işleyişinden memnun olmadığını belirtirken, her 10 kişiden en az 8’i, yönetimi ocak ayında devralacak Cumhuriyetçilerin, Demokratların bazı politikalarını da ajandalarına almalarını istiyor.

Keza ABD Kongresinde hem de Beyaz Saray’da tek partinin egemen olduğu bir yönetimin ülke için iyi olup olmadığı sorusu ise halkın farklı fikirler taşıdığını ortaya koyan diğer bir unsur olarak ön plana çıktı.

Ankette yer alanların yüzde 49’u yasama ve yürütme organında tek partinin bulunmasının ABD için iyi olduğunu belirtirken, diğer yüzde 49’u ise bunun ülke için kötü olacağı yanıtını verdi.

Başkanlık seçimlerinden zaferle meydana çıkan Donald Trump’ın kendisine oy verenlerin haricen yeni destekçiler kazanmasını isteyenlerin oranı da yarıdan artı.

Katılımcıların yüzde 40’ı, Trump’ın seçimlerde kendisini destekleyenlerin onayladığı politikalara odaklanmasını isterken, yüzde 53’lük bir kesim ise popüler oyları kazanamayan Trump’ın yeni taraftarlar edinebileceği politikalar gütmesini istiyor.

Halkın genel algısı ise ABD’nin bariz bir şekilde kutuplaştığı yönünde. Ülkenin önceki yıllara göre esas sorunlarda daha da ayrıştığını düşünüp düşünmediklerine dair soruya katılımcıların yüzde 85’i evet yanıtını verirken, ayrışmanın artı olmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 14. Herhangi bir kutuplaşmanın olmadığını ise yüzde 1’lik kesim bahis ediyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

KDP binasına silahlı hamle

DÜNYA

Fransa'da Cumhuriyetçilerin adayı Fillon oldu

DÜNYA

Fransa'da camiye hücum

DÜNYA

Mısır'dan Suriye'ye pilot iddialarına cevap

DÜNYA

Ahmed Muntazeri'ye 21 sene hapis

DÜNYA

Ünlü yönetmen gözaltına alındı