ABD'de başörtülü polise sözlü atak

ABD'nin New York kentindeki iki bambaşka olayda, birisi öğrenci, diğeri polis memuru iki başörtülü kadın sözlü saldırıya uğradı.

ABC'de yer alan habere kadar, birincil olay Manhattan'da 6 numaralı metroda meydana geldi.

Baruch College'deki bir etkinlikten çıkan 18 yaşındaki ABD vatandaşı Yasmin Seweid, metroda alkollü 3 erkeğin sözlü saldırısına uğradı.

ABC'ye yaptığı açıklamada, metroda kendisine başörtüsü sebebiyle hakaret edildiğini anlatan Seweid, yolculardan kimsenin kendisine destek vermediğini ve olayı görmezden geldiklerini söyledi.

İslamofobik saldırıların korkusuzca yapılmasında Donald Trump'ın desteğinin etkili olduğunu savunan Seweid, taciz sırasında saldırganların kesintisiz ismini söyledikleri Trump'ın, bu kişileri cesaretlendirdiğini belirtti.

Olaya ilişkin New York polisi nefret suçları biriminin soruşturma başlattığı bildirildi.

BAŞÖRTÜLÜ POLİSE MESAİ DIŞINDA SÖZLÜ SALDIRI 

Diğer bir olay ise New York'un Brooklyn ilçesinde yaşandı. New York Daily News'in haberine göre, başörtülü Aml Elsokary, mesaisi dışında oğluyla otoparkta araçtan indikleri sırada 30 yaşlarında beyaz bir erkeğin sözlü saldırısına uğradı. Üniforması ve silahı üzerinde olmayan kadın polis ile oğluna bağıran adam otoparktan ayrıldı.

New York polisinin nefret suçları biriminin soruşturma başlattığı, kadın polisin ise medyaya yorumlama yapmayı istemediği belirtildi.

Aml Elsokary, 2014 yılında yanan bir binadaki alevlerin arasından ihtiyar bir kadın ile torununu kurtarmış ve polis teşkilatında "kahraman" duyuru edilmişti.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) New York Şubesi, Müslümanlara karşın gitgide artarak çoğalan saldırıları kınadı.

CAIR'dan yapılan açıklamada, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve Vali Andrew Cuomo'nun "nefretin New York'ta yeri olmadığı" yönündeki sözleri hatırlatılarak, Trump'ın seçilmesiyle bu saldırıların arttığı belirtildi.

Trump'ın söylemlerinin ırkçılık, tanıdık olmayan düşmanlığı ve nefreti cesaretlendirdiği kaydedilen açıklamada, yeni başkanın bu konuda caydırıcı izah etme yapmasının beklendiği ifade edildi.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Trump Define Bakanlığı adayını açıkladı

DÜNYA

Trump'tan flaş karar!

DÜNYA

Trump onu aday gösterecek

DÜNYA

Donald Trump o ülkeyi Twitter'dan uyardı!

DÜNYA

Trump'tan Castro'ya "Acımasız diktatör" nitelemesi

DÜNYA

Trump'tan şaşırtan saldırı! Kendisini ağır biçimde eleştiren o ismi. ...