ABD ile Tayvan aralarında 38 sene daha sonra bir ilk!

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile telefon görüşmesi yaptı.

Focus Taiwan'ın haberine tarafından, Tsai, Trump'ı arayarak başkanlığa seçilmesini tebrik etti.

Görüşmede tarafların, "ABD ile Tayvan arasındaki yakın hesaplı, siyasi ve güvenlik ilişkilerinden" bahsettiği aktarılarak, Trump'ın da geçen mayıs ayında devraldığı başkanlık görevinden nedeniyle Tsai'ı tebrik ettiği duyuruldu.

Pekin yönetimi, söz konusu görüşmeye ilişkin Tayvan tarafını suçladı.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, takriben 38 sene sonradan ilk olarak, ABD Başkanlığına seçilen bir siyasetçinin Tayvan lideri ile konuşması hakkında, "Bu, sadece Tayvan tarafının haksız bir oyunu. Milletlerarası toplumun 'Tek Çin Politikası'ndaki sabit kabulünü değiştiremez." açıklamasını yaptı.

Telefon görüşmesinin, "ABD'nin uzun yıllardır kabul ettiği 'Tek Çin Politikası'nı da değiştireceğini düşünmüyorum." ifadesini kullanan Vang, "Çin-ABD siyasi temelinin zarar görmesini istemediklerini" belirtti.

Telefon görüşmesinin peşinde Beyaz Saray Emniyet Sözcüsü Ned Price, "ABD'nin 'İki Yaka' (Çin ve Tayvan) ilişkilerindeki politikası değişmeyecek. Dostça ve istikrarlı ilişkiler, ABD'nin temel menfaatlerinin gereğidir." diye konuştu.

Donald Trump, Twitter hesabındaki paylaşımında, "Tayvan lideri, bugün benim başkanlığı kazanmamı tebrik için aradı. teşekkürler. ABD, Tayvan'a milyarlarca dolarlık askeri mühimmat satmasına karşın Tayvan liderinin tebrik telefonunu kabul etmememin gerekmesi ne kadar ilginç." ifadelerini kullandı.

Pekin yönetimi Tayvan'ı kendi toprağı olarak görürken, bu adayı uluslararası toplumda sadece kendisinin temsilcilik edebileceğini bahis ediyor. Çin, Tayvan'ın öteki ülkelerle ilişkisinin Pekin üzerinden yürütülmesi gerektiğini savunuyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

"Obama ile tüm sorunları çözemedik ama..."

DÜNYA

ABD'den DEAŞ açıklaması

DÜNYA

Stephen Hawking hastaneye kaldırıldı

DÜNYA

BM'den Halep'te nezaret iddiası

DÜNYA

Paris'te silahlı soygun girişimi

DÜNYA

DEAŞ yanlısı siteye girene 2 yıl hapis cezası

Anahtar Kelimeler:
abd haber tayvan donald trump haberleri