ABD: DEAŞ hedefi sanarak yanlışlıkla vurduk

Suriye'nin Deyr Ez-zur kentinde 17 Eylül'de koalisyon güçlerinin Beşşar Esed rejimi askerlerini vurmasıyla ilgili soruşturmasını tamamlayan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, DEAŞ hedefi sanılarak düzenlenen hava saldırısındaki birçok "insan kusuruna" vurgu yapıldı.

CENTCOM, 17 Eylül'de ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Deyr Ez-zur kentinde düzenlediği ve 62 Suriye rejimi askerinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısıyla ilgili soruşturmasını tamamladı.

Soruşturma sonucunda, laf konusu askeri üssün "DEAŞ hedefi sanılarak yanlışlıkla vurulduğunun" kabul edildiği bildirildi. CENTCOM, ellerindeki istihbarat bilgilerinin değerlendirilmesi sonucunda üssün DEAŞ hedefi olduğu kanısına varılmasının "hatalı" olduğunu kaydetti.

Soruşturma raporuna kadar vurulan hava üssündeki unsurlar Suriye rejimi askerleri olduğunu belirten herhangi bir sancak ve güya bir göze çarpan taşımıyorlardı.

Bir insansız hava aracından alınan görüntülerin değerlendirilmesi sonucunda söz konusu hedefin DEAŞ hedefi olduğuna karar verildiğini kaydeden soruşturma sorumlusu Tuğgeneral Richard Coe, "Bu unsurlar DEAŞ unsuru gibi davranıyorlardı." ifadelerini kullandı.

SALDIRI KARARINDAKİ 'İNSAN KUSURLARI' 

Oysa raporda belirtilen "değerleme sürecinin hatalı işletilmesindeki insan kusurlarının çokluğu", koalisyon saldırılarının nasıl planlandığıyla ilgili soru işaretlerine neden oldu.

Açıklamada söz konusu üsse hücum düzenlenmesi kararı, "daha önceden ayarlanmış bir niyet" ile "anlık karar verilmiş bir niyet" unsurlarının birleşimi olarak tanımlandı ve "hibrit kasıt" biçiminde betimlendi. Fakat bu açıklama, hedefin vurulmasının önceden alınan bir karar mı, yoksa hemen olan bir karar mı olduğuna ilişkin soru işaretlerini tam olarak gideremedi.

Keza üssün insansız hava aracından gelen görüntülere tarafından vurulduğu, oysa üsle ilgili bütün değerlendirmelerin ilgili üst makamlara yeterince aktarılmadığı belirtildi. Bu da koalisyon unsurları arasındaki karar alma sürecinin ne şekilde işlediğine ilişkin yeni soruları gündeme getirdi.

RUS ASKERİ YETKİLİSİ 27 DAKİKA BEKLEDİ

Son olarak, vurulan üssün Esed rejimine ait olduğunu söylemek için özel hattan arayan Rus askeri yetkilinin, 27 dakika telefonda muhatabını beklediği ve bu sürenin de oldukça uzun olduğu da bir başka "insan kusuru" olarak not edildi. Kritik bir bölgedeki bir Rus askeri yetkilisinin neden bu değin uzun vakit bekletildiği sorusu da net bir şekilde cevaplandırılamadı.

Öğüt bölümünde bundan daha sonra ABD ile Rusya askeri yetkilileri arasında daha çabuk iletişim kurulması ve "çatışmasızlık" mutabakatına vefalı kalınması gerektiği de belirtildi.

Açıklamada, koalisyonun hava saldırılarını idare eden komutanlardan Korgeneral Jeff Harrigian'ın, "Bu örnekte kendi yüksek standartlarımızı yakalayamadık; daha iyisini yapmalıyız." cümlesi de yer aldı.

17 Eylül'de Rusya Savunma Bakanlığı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin doğusundaki Deyr Ez-zur kentinde Esed rejimine ait bir askeri üssü vurduğunu açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriyeli yetkililerin kendilerine 62 rejim askerinin öldüğü, 100’den artı askerin de yaralandığı bilgisini verdiğini ifade etmişti.

CENTCOM, vurulan üsle ilgili yazılı izah etme yaparak, söz konusu hedefe "DAEŞ hedefi sanılarak" hava saldırısı düzenlendiğini ve Rus yetkililerin bilgilendirmesi üstüne koalisyon güçlerinin hava saldırılarını durdurduğunu açıklamıştı. Aynı açıklamada, "Koalisyon güçleri, Suriye askeri unsuru olduğu aşina bir hedefi kasıtlı olarak vurmaz." değerlendirmesi yapılmıştı.

Obama yönetimi namına konuşan üstteki seviye bir yetkili de, ABD yönetiminin 62 Suriye rejimi askerinin "kasıtsız bir şekilde vurulması sonucu öldürülmesinden üzüntü ve pişmanlık duyduğunu" bildirmişti.

Bombardımandan kaçan sivillere hücum: 25 ölü

Suriye'deki saldırılardan onları sorumlu tuttu, bir bir isim verdi!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Bombardımandan kaçan sivillere atak: 25 ölü

DÜNYA

ABD'den o ülkeye birincil tarifeli uçuş

DÜNYA

Halep'te insanlık felaketi sürüyor

DÜNYA

Donald Trump o ülkeyi Twitter'dan uyardı!

DÜNYA

Kuveyt, ABD'den uçak istedi

DÜNYA

ABD'de üniversite çıkışında dehşet!

Anahtar Kelimeler:
haber abd deaş hedefi sanarak