ABD Başkanı Barack Obama'dan Castro mesajı

ABD Başkanı Barack Obama, Fidel Castro’nun vefatı nedeniyle ailesi ve Küba halkı için bir baş sağlığı mesajı yayımladı.

"Fidel Castro'nun ölüm ettiği bu zamanda, Küba halkına arkadaşlık elimizi uzatıyoruz." ifadesini kullanan Obama, adadaki ve ABD’deki Kübalıların, hayatlarında çoğu değişikliğe niçin olan Fidel Castro’ya karşı zinde duygular beslediklerini belirtti.

Obama, "Bu tek bireyin, millet ve onun etrafındaki dünya üzerindeki heybetli etkisini tarih kaydedecek ve değerlendirecek." açıklamasında bulundu.

Takriben 60 yıldır ABD ile Küba arasındaki ilişkilerde uyuşmazlıklar ve siyasi anlaşmazlıkları hatırlatan Obama, başkanlığı döneminde geçmişi arkalarında teslim etmek için fazla çalıştıklarını kaydetti.

ABD Başkanı Obama mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Fidel Castro’nun ailesine taziyelerimizi iletiyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız Küba halkıyla beraber. İlerleyen günlerde, onlar geçmişi hatırlayacağı gibi geleceğe de bakacaklar. Onlar bunu yaparken, Küba halkı bilmeli ama ABD’de bir dostları ve partnerleri var."

TRUMP'TA TEK CÜMLELİK CASTRO AÇIKLAMASI 

ÖTE TARAFTAN, ABD’nin yeni başkanı seçilen Donald Trump, ölüm eden Fidel Castro hakkında Twitter’dan tek cümlelik açıklamada bulundu.

Trump, Twitter hesabından "Fidel Castro öldü." ifadesini paylaştı.

Donald Trump, tercih kampanyası döneminde Obama’nın Küba ile ilişkilerin düzeltilmesine karşın attığı adımları sert bir şekilde eleştirmişti.

Fidel Castro hayatını kaybetti

Castro, Atatürk'ün o sözünü kullanmıştı!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Küba'da 9 gün yas bildiri edildi

DÜNYA

Obama son defa hindi affetti

DÜNYA

Cumhuriyetçilerden Obama'ya mektup

DÜNYA

Obama ve Trump görüştü

DÜNYA

Obama ve Putin'den kritik mülâkat

DÜNYA

Obama: Bazen baskı kararların alınması gerekiyor